Czwartek, II Tydzień Adwentu
Rok C, I
Wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy

13 grudnia 2018

I. CHRZEST ŚWIĘTY:

jest udzielany zwykle w każdą drugą niedzielę miesiąca, na Mszy św. o g.11.00; w sobotę poprzedzającą - jest zwykle spotkanie przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych. Chrzestni zamiejscowi - powinni przedłożyć zaświadczenie od swojego Ks. Proboszcza.
w wypadku niebezpieczeństwa śmierci - można ochrzcić w każdym czasie, z tym, że Ksiądz chrzci tylko w kościele, a w domu - sami rodzice.

II. BIERZMOWANIE:

ten Sakrament jest udzielany uczniom klas trzecich gimnazjalnych - co roku, w okresie Zielonych Świąt - po uprzednim przygotowaniu, egzaminie i dopuszczeniu przez środowisko sąsiedzkie, które opiniuje kandydata.
zasadniczo ten Sakrament jest udzielany we własnej parafii zamieszkania, chyba, że inaczej zadecyduje Ks. Proboszcz.

III. EUCHARYSTIA:

Niedzielna i świąteczna jest sprawowana - z pełnym udziałem parafian, którzy podejmują funkcje liturgiczne według możliwości, kompetencji i przygotowania - zgodnie z grafikiem dyżurów liturgicznych danego Rejonu.

IV. SAKRAMENT POKUTY:

wspólnotowe przygotowanie do tego Sakramentu odbywa się szczególnie w czasie spowiedzi adwentowej i wielkopostnej i przed Pierwszą Komunią św. poprzez Nabożeństwa Pokutne, a następnie indywidualną spowiedź sakramentalną.
codziennie jest okazja do spowiedzi świętej - pół godz. przed Mszą św.
a w pierwsze czwartki i piątki - jedną godz. przed Mszą św.

V. NAMASZCZENIE CHORYCH:

Sakrament Chorych jest udzielany uroczyście w kościele - jeden raz w roku - w dniu 11 lutego (Światowy dzień Chorego);
ponadto - z racji odwiedzin chorych w pierwsze piątki miesiąca, gdy jest taka potrzeba;
a w nagłych wypadkach w każdej chwili dnia czy nocy - na wezwanie.

VI. SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA:

właściwą parafią do zawarcia Sakramentu Małżeństwa i przygotowania przedślubnego - jest parafia stałego miejsca zamieszkania narzeczonej, albo narzeczonego;
kandydaci do tego Sakramentu, powinni się zgłosić przynajmniej na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu aby zorientować się o potrzebnych dokumentach i ustalić termin spisania protokółu przedślubnego;
przy planowaniu małżeństwa konkordatowego ( a tak jest obecnie najczęściej!), należy zgłosić ten fakt w Urzędzie Stanu Cywilnego - otrzymując wymagane zaświadczenie (jest ono ważne tylko trzy miesiące) i przedłożyć je w kancelarii parafialnej.

VII. SAKRAMENT KAPŁAŃSTWA:

jest udzielany wychowankom Seminarium Duchownego - po sześciu latach studiów i formacji - każdego roku, zwykle w Niedzielę Zielonych Świąt w Bazylice katedralnej w Przemyślu;
wszystkie rodziny naszej parafii powinny pamiętać o potrzebie modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne, - a dniem szczególnym takiej wspólnej modlitwy, jest każdy pierwszy czwartek miesiąca - godzinę przed Mszą św. wieczorną.