Sobota, III Tydzień Wielkanocny

sobota,

4320108

Sakramenty

I. CHRZEST ŚWIĘTY: jest udzielany zwykle w każdą drugą niedzielę miesiąca, na Mszy św. o g.11.00; w sobotę poprzedzającą - jest zwykle spotkanie przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych. Chrzestni zamiejscowi - powinni przedłożyć zaświadczenie od swojego Ks. Proboszcza. w wypadku niebezpieczeństwa śmierci - można ochrzcić w każdym czasie, z tym, że Ksiądz chrzci tylko w kościele, a w domu - sami rodzice. II. BIERZMOWANIE: ten Sakrament jest udzielany uczniom klas trzecich gimnazjalnych - co roku, w okresie Zielonych Świąt - po uprzednim przygotowaniu, egzaminie i dopuszczeniu przez środowisko sąsiedzkie, które opiniuje kandydata. zasadniczo ten Sakrament jest udzielany we własnej parafii zamieszkania, chyba, że inaczej zadecyduje Ks. Proboszcz. III. EUCHARYSTIA: Niedzielna i świąteczna jest sprawowana - z pełnym udziałem parafian, którzy podejmują funkcje liturgiczne według możliwości, kompetencji i przygotowania - zgodnie z grafikiem dyżurów liturgicznych danego Rejonu. IV. SAKRAMENT POKUTY: wspólnotowe przygotowanie do tego Sakramentu odbywa się szczególnie w czasie spowiedzi adwentowej i wielkopostnej i przed Pierwszą Komunią św. poprzez Nabożeństwa Pokutne, a następnie indywidualną spowiedź sakramentalną. codziennie jest okazja do spowiedzi świętej - pół godz. przed Mszą św. a w pierwsze czwartki i piątki - jedną godz. przed Mszą św. V. NAMASZCZENIE CHORYCH: Sakrament Chorych jest udzielany uroczyście w kościele - jeden raz w roku - w dniu 11 lutego (Światowy dzień Chorego); ponadto - z racji odwiedzin chorych w pierwsze piątki miesiąca, gdy jest taka potrzeba; a w nagłych wypadkach w każdej chwili dnia czy nocy - na wezwanie. VI. SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA: właściwą parafią do zawarcia Sakramentu Małżeństwa i przygotowania przedślubnego - jest parafia stałego miejsca zamieszkania narzeczonej, albo narzeczonego; kandydaci do tego Sakramentu, powinni się zgłosić przynajmniej na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu aby zorientować się o potrzebnych dokumentach i ustalić termin spisania protokółu przedślubnego; przy planowaniu małżeństwa konkordatowego ( a tak jest obecnie najczęściej!), należy zgłosić ten fakt w Urzędzie Stanu Cywilnego - otrzymując wymagane zaświadczenie (jest ono ważne tylko trzy miesiące) i przedłożyć je w kancelarii parafialnej. VII. SAKRAMENT KAPŁAŃSTWA: jest udzielany wychowankom Seminarium Duchownego - po sześciu latach studiów i formacji - każdego roku, zwykle w Niedzielę Zielonych Świąt w Bazylice katedralnej w Przemyślu; wszystkie rodziny naszej parafii powinny pamiętać o potrzebie modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne, - a dniem szczególnym takiej wspólnej modlitwy, jest każdy pierwszy czwartek miesiąca - godzinę przed Mszą św. wieczorną.