O. Riccardo Lombardi SJ (1908-1979)

Ojciec Riccardo Lombardi SJ (1908-1979), urodził się 28 marca 1908 roku w rodzinie włoskiej inteligencji. Ojciec był profesorem fizyki, a matka jedną z założycielek Unii Kobiet działającej w ramach Akcji Katolickiej. Ze względu na pełnione funkcje w Kościele przez rodziców cała rodzina przeprowadziła się do Rzymu w 1923 r. Riccardo zdobył tam wykształcenie w liceum klasycznym „Tasso”.. Następnie podjął studia prawnicze, po czym wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. W końcu II wojny światowej w społeczeństwie wstrząśniętym zniszczeniem, podziałem, nienawiścią zaczęła wzrastać nadzieja nowego i bardziej ludzkiego świata zbudowanego w miłości. O. Lombardi - Jezuita włoski, ogarnięty tą nadzieją zachęcał ludzi do pojednania i braterstwa. Było Jego głębokim przekonaniem, że tylko: Kościół odnowiony w jedności może być zaczynem lepszego świata w sposób rzeczywiście profetyczny - wzywając poszczególne osoby i instytucje do przemiany osobistej i wspólnotowej dla wzrostu Królestwa. 10 lutego 1952 r. zrodził się Ruch dla Lepszego Świata z zachętą i poparciem Papieża Piusa XII. Przy O. Lombardim gromadzi się coraz więcej ludzi - duchownych i świeckich, mężczyzn i kobiet, którzy chcą służyć odnowie Kościoła i świata. Ruch zatacza coraz większe kręgi. Ma wielki wpływ na Sobór Watykański II. Wielu z jego uczestników przeszło przez rekolekcje w Centrum Ruchu w Rzymie.